Kasulik

Uudised, kasulikku lugemist, nipid jms. meie valdkonna toodete ja kasutuse kohta.

Päike kuumutab tuba ja võõrad pilgud vaatavad aknast sisse, mida teha?

 

„Meil on tänavapoolne aken, kõik võõrad näevad elutuppa“

„Kontori vitriinakendest on ettevõtte tehnika ja dokumendid näha neile, kes aknast mööduvad“

„Tuba on väike ja suvel väga palav, samas kardinad võtavad ruumi ja tahaks ise välja ka näha!“

 „Kuidas vältida seda, et päike ei pleegitaks diivanit ja põrandat?“

 

Kui ka sina oled eelnevate mõtetega pidanud maadlema, siis on mõistlik end kurssi viia päikesekaitse- ja toonkiledega.

Vanasti sai end varjata päikese ja võõraste pilkude eest vaid ruloo ja paksude kardinatega, tänapäeval on võimalusi rohkem. Üks alternatiive on klaaside kiletamine. Kiletatud aknad hoiavad eemale kuumuse ja uudishimulikud pilgud ning parandavad hoone visuaalset välimust.

Päikesekaitsekiled on üldjuhul üle pihustatud metallkihiga, mistõttu toimivad nad päikesekiirguse kõigi komponentide suhtes: valgus, soojus ja UV. Järjest enam on populaarsust kogumas ka nanokile, milles peegeldavaid metalle enam sees ei ole. Tegemist on märkamatu kuumust vähendava kilega, täiesti värvitu päikesekaitsekile.

 

Valgus

Päikesekaitsekiled aitavad parandada suurte klaaspindadega ja päikesepoolsete ruumide valgustingimusi. Üleliigne valgus peegeldatakse tagasi juba enne klaasi läbimist ja tuppa jõudmist. Kes rohkelt oma aega arvuti- või teleriekraani taga veedavad, võivad rõõmustada. Tänu valguse tagasi peegeldamisele ei jõua kirkad päikesekiired nii intensiivselt ka ekraanidele ning ere päikesevalgus ei ole enam häiriv.

 

Soojus

Raske on täpselt öelda, kui mitu kraadi toa temperatuur tänu päikesekaitsekilele muutub, see oleneb mitmest tegurist (ruumi suurus, kile läbipaistvus jne), kuid kindel on, et see muutub. Keskmiselt täheldatakse 2-3 kraadist erinevust. Palaval suvepäeval on ju iga jahedam kraad ainult õnnistus. Kuid kiletatud aken ei ole kasulik ainult suvel, vaid ka talvel. Siis toimib kile vastupidiselt, ei lase toasooja aknast välja, vaid peegeldab tuppa tagasi. Seega aitab kile aasta läbi arvetelt kokku hoida, suvel konditsioneeri ja talvel kütmise pealt.

 

UV

Päikesekaitsekile tõrjub ca 99% kahjulikust UV kiirgusest ja olenevalt kilest, pea 80% päikese soojusenergiast. UV-kiirgus teeb tihtilugu halba akende juurde paigutatud mööblile ja põrandale. Päikesekaitsekiled on kõik varustatud UV-filtriga, mis kaitseb sisustust pleekimise eest.

 

Millega pead arvestama

Päikesekaitse- või toonkile paigaldamisel tuleb arvesse võtta seda, et mida paremini tõrjub kile sooja, seda hämaram on üldjuhul ka ruum ise.

Päevasel ajal aitab kiletatud aken varjata end võõraste pilkude eest, kuna peegeldab tagasi. Kui väljas on pimedam, töötab selline kile teistpidi – väljast näeb sisse, kuid valgustatud toast näeb aknalt vaid enda peegelpilti.

Kilesid on erineva kvaliteedi ja hinnaga. Soodsamate kilede puhul kehtib üldjuhul kuldreegel, mida rohkem päikesevalgust tõrjub, seda tumedam kile toon. Kallimas hinnaklassis kiled võivad olla heledamad ja samas jätta sooja tõhusalt akna taha.

Kilesid paigaldatakse nii sisse- kui ka väljapoole. Enne kile paigaldamist tuleb veenduda selles, mis tüüpi klaaspakettidega on tegu ja selle järgi otsustada kummale poole on mõistlik kile paigaldada.

Kile peab vastu nii temperatuurile kui ka niiskusele ja selle eluiga on keskmiselt ca 4-6 aastat, kohati kuni 10 aastat.

Tavalisemaid toonkilesid leidub nii mõneski ehituspoes ja seetõttu võetakse akende kiletamine tihtipeale ise ette. Lihtsamate ja väiksemate klaaspindade puhul ongi see mõistlik ning eksimisruum ei ole nii suur. Kui aga soov on kiletada suuremaid klaaspindasid, terrasse, äriruume ja vitriinklaase, on mõistlik kohale kutsuda eksperdid. Juba klaaspinna mõõtmine võib siin iseseisval tegutsemisel minna valesti. Samuti läheb materjali suuremate pindade puhul rohkem, mistõttu kindlasti ei soovi keegi mõnda kile tükki valesti paigaldada ja nässu keerata.

Enne kile paigaldamist tuleb aken või klaasid täiesti puhtaks pesta. Märjale pinnale paigaldatakse parajaks lõigatud kile.Seejärel tuleb vesi kile ja klaasi vahelt spetsiaalsete silujatega välja suruda. Ükski sodi ja praht kile ning klaaspinna vahele jääda ei tohi. Kile paigaldamine eeldab täpsust ja kannatlikkust. Kindlam on lasta see paigaldada spetsialistidel, kes eelnevalt aitavad välja valida sulle ka kõige sobilikuma kile.

 

Klaaspindade kiletamine on parim valik võõraste pilkude tõrjumiseks ja sisekliima parandamiseks nii kodus kui kontoris.